Podnikať alebo študovať?
Súčasné trendy ukazujú, že význam vysokoškolského vzdelania pomaly klesá. Prečo je tomu tak?
1. Poplatky a náklady spojené so štúdiom
Vzdelávanie často stojí veľa peňazí a absolventi sa nakoniec budú musieť uchádzať o vysoko platenú prácu, aby splatili svoje dlhy. Ale potom je tu ďalší problém – mnoho spoločností najíma ľudí iba s pracovnými skúsenosťami. Preto sa mnohí rozhodnú okamžite po ukončení strednej školy zamestnať a v časovom horizonte 4 – 5 rokoch sa stávajú kvalifikovanými odborníkmi a sú na dôstojnej úrovni platov a bohatými odbornými skúsenosťami.
2. Veľa inovátorov nikdy nemalo diplom
Oprah začala svoju televíznu kariéru, keď mala 19 rokov. Mark Zuckerberg bol vyhodený z Harvardskej univerzity počas jeho druhého ročníka, aby pracoval na jeho projekte „Facebook“. Vzdelanie je dobrým stúpencom – informácie vnímate ako dané, bez toho, aby ste ich spochybňovali, štandardizovali vedomosti pre typické testy a skúšky, zatiaľ čo iní sa púšťajú do práce s flexibilnou mysľou a novými nápadmi a sú úspešní.
3. Každý deň sa objavujú nové profesie
Pred 20 rokmi robotickí technici, špecialisti na SEO a odborníci na výživu podstate neexistovali. Niektoré oblasti sa vyvíjajú tak rýchlo, že sa o nich jednoducho nedozviete v škole. Jedným z príkladov je online podnikanie. Vysokoškolské vzdelávanie je komplexná inštitúcia, ktorá jednoducho neudržiava rýchle zmeny vo svete. A je dosť desivé premýšľať o tom, ako sa zmení trh práce za ďalších 20 rokov – budú aj pracovné miesta, ktoré ešte nemajú mená alebo zaniknú tie, ktoré sú dnes štandardom.
4. Silné online vzdelávanie
Univerzity poskytujú pomerne široké všeobecné vzdelanie napriek tomu, že veľa predmetov úzko súvisí s vašim hlavným zmeraním, väčšinu z nich však v živote nikdy nebudete potrebovať. Dnes už existuje veľké množstvo online platforiem, ktoré vám môžu pomôcť rozvinúť si zručnosti a vedomosti práve v oblasti, ktoré potrebujete. Nie je preto potrebné stráviť 4 alebo 5 rokov na univerzite.
Napríklad veľa úspešných programátorov sa učili sami od seba – napríklad Bill Gates a Julian Assange – učili sa programovacie jazyky z učebníc alebo online a svoje znalosti okamžite uviedli do praxe. Stále sa ukazuje, že to je oveľa efektívnejšie, ako hľadať vhodný program na univerzite a stráviť roky štúdiom.