Facebook chytil iránskych trollov šíriacich propagandu online
V stredu po blogu Facebook oznámila, že zrušil desiatky účtov Instagramu a Facebooku, ktoré sa zaoberajú zahraničným zasahovaním, vrátane samostatných kampaní z Ruska, Mjanmarska, Vietnamu a Iránu.
Iránska kampaň sa zjavne zamerala na získanie amerických evanjelikálov podporujúcich Trumpa. Podiely zdieľané falošnými účtami boli „novinkami“ o amerických voľbách, kresťanstve, imigračnej politike Facebooku obsahovali obrázky prezidenta Trumpa.
Niektoré účty sa pokúsili kontaktovať verejnosť, zverejniť v skupinách a komentovať ďalší obsah Facebooku. Táto operácia bola prepojená s iránskou globálnou sieťou stoviek účtov, ktorá bola odstránená v januári 2019. Robíme pokrok pri vykorisťovaní tohto zneužívania, ale ako sme už povedali, je to stále výzva,“ šéf bezpečnosti Facebooku politika Nathaniel Gleicher napísala do blogového príspevku.
FB tiež odstránil desiatky účtov FB a Instagramu, ktoré majú sídlo v Rusku, za porušenie svojej zahraničnej politiky zasahovania, čo dokazuje, že Rusko sa nevzdalo trikov, ktoré použili v roku 2016. V posledných prípadoch sa však ruské účty zameriavali o Ukrajine a Kryme, uverejňovanie obsahu v ruštine, ukrajinčine a angličtine.
FB tvrdí, že deaktivovala aj asi tucet stránok a skupín so sídlom v Mjanmarsku a vo Vietname z dôvodu porušenia svojej politiky proti „koordinovanému inauthentickému správaniu“, ktoré sa javí ako spôsobilé zasiať zmätok a dezinformácie o telekomunikačných poskytovateľoch v Mjanmarsku. FB vyvolala v Mjanmarsku diskusiu minulý mesiac, keď omylom softvér omylom zabránil používateľom uverejňovať príspevky v jazyku jednej z etnických menšín v krajine.
FB tvrdí, že ich vyšetrovanie našlo spojenie medzi deaktivovanými účtami a ruskými vojenskými spravodajskými službami. Organizácia nenájde väzby medzi iránskymi účtami a iránskou vládou, naznačuje však, že tieto snahy môžu byť motivované skôr ziskom než špionážou.
Oznámenie Facebooku prišlo v ten istý deň v správe Atlantickej rady, v ktorej sa podrobne uvádza hĺbka pokusov Iránu zasiať zmätok online, ako uvádza The Washington Post. V správe sa uvádza, že Irán prevádzkuje „sockpuppets“ na FB a Twitteri už roku 2010, pričom tlačil iránsku propagandu prostredníctvom 2 200 účtov FB a 8000 TW účtov, čo predstavuje približne 8 miliónov správ.